Ważne zmiany w "paszportach covidowych" od 01 lutego 2022 roku!

Ważne zmiany w `paszportach covidowych` od 01 lutego 2022 roku!

Komisja Europejska w dniu 21 grudnia 2021 roku przyjęła przepisy, według których tak zwany paszport covidowy, będzie ważny przez 9 miesięcy. Obecnie to rok. Do przedłużenia ważności dokumentu będzie wymagana dawka przypominająca. Do tej pory w Unii Europejskiej wydano 807 milionów certyfikatów.

Zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli data pełnego szczepienia podstawowego (jedną dawką w przypadku szczepionki jednodawkowej lub drugą dawką w przypadku preparatu dwudawkowego) przypadnie po 1 lutego i minie od niego więcej niż 270 dni, to aplikacja mobilna używana do weryfikacji certyfikatu wskaże, że dokument ten wygasł. Żeby go przedłużyć, potrzebne będzie szczepienie przypominające. Po zastrzyku przypominającym ważność certyfikatu COVID zostanie przedłużona bez ustalonego limitu, ponieważ - jak podała Komisja - obecnie nie ma wystarczających informacji na temat czasu trwania ochrony przed COVID-19 po dawce wzmacniającej. 

Komisja zmieniła termin ważności certyfikatu covidowego. Oznacza to, że państwa członkowskie będą musiały akceptować certyfikat zaszczepienia do 270 dni po zakończeniu cyklu szczepień. Nie można tego okresu przedłużyć ani skrócić.

Nowe przepisy mają wejść od 1 lutego 2022 roku. Do tego czasu w całej UE mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.  Wejście nowej zasady w życie to formalność, bo prace legislacyjne były koordynowane ze wszystkimi krajami UE.

 

 

 

 


Proszę czekać ...