Ubezpieczone wakacje = udany urlop!

Ubezpieczone wakacje = udany urlop!

Masz już plany wyjazdowe? Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie turystyczne sprawdzi się najlepiej.

Każda podróż może zostać nagle zakłócona czy przerwana przez nieoczekiwane utrudnienia. W dobie pandemii trzeba być przygotowanym na wszystko.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Pandemia koronawirusa jest zagrożeniem oraz utrudnieniem, w szczególności dla często podróżujących osób. Konieczne będzie wykupienie dobrego ubezpieczenia turystycznego. Poza tym, w każdej chwili można po prostu np. doznać urazu, spowodować wypadek czy zgubić bagaż. Problemy tego typu są powszechne podczas wyjazdów i potrafią przysporzyć wiele kłopotów. W takich sytuacjach polisa jest nieoceniona.

Ubezpieczenie turystyczne musi przede wszystkim oferować wysoką sumę gwarantowaną kosztów leczenia – minimum 30 tys. Euro w Europie i 100 tys. Euro na innych kontynentach. Towarzystwo w razie potrzeby pokryje wszystkie wydatki związane z leczeniem, transportem medycznym czy akcjami ratunkowymi, które za granicą bywają astronomiczne.

Podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego trzeba też uważnie zapoznać się z dokumentem OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Zakres tego świadczenia nie jest regulowany przez żadne przepisy, dlatego towarzystwa mogą ustalać własne zasady oraz proponować różne warianty polisy. Często są one dostosowane do charakteru wyjazdu, np. urlopu z zaplanowanymi aktywnościami sportowymi, delegacji służbowej czy wakacji z rodziną. W większości przypadków można także dobrać specjalne rozszerzenia, np. ubezpieczenie bagażu, ochronę sprzętu sportowego czy klauzulę alkoholową (możliwość otrzymania odszkodowania, nawet gdy poszkodowany był pod wpływem alkoholu).

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne powinno dodatkowo obejmować polisę następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Świadczenie to zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego. Jego wysokość oblicza się na podstawie specjalnej tabeli procentowej dołączonej do OWU – jest zależna od tego, jak poważny jest uraz czy choroba wywołane przez wypadek. W razie śmierci rodzinie zmarłego wypłacone zostaje 100% sumy gwarantowanej.

Elementem ubezpieczenia turystycznego powinna być też polisa odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Pokrywa koszty naprawy wyrządzonych szkód na mieniu oraz odszkodowań w razie szkód osobistych. Chroni przed konsekwencjami finansowymi, gdy np. przypadkiem zepsuje się telewizor w hotelu czy potrąci obcą osobę na basenie i ta złamie nogę.

W roku 2022 nadal trzeba sprawdzić politykę towarzystwa w odniesieniu do zachorowania na COVID-19. Większość ubezpieczycieli  zmieniła już swoje zapisy – dawniej skutki pandemii były często wymieniane w włączeniach. Dlatego należy bardzo dokładnie zapoznać się ze wspomnianymi wcześniej OWU w tym zakresie.

Czy kwarantanna jest objęta ochroną ubezpieczenia?

Kwarantanna to przymusowe, czasowe odosobnienie wobec ludzi, co do których zachodzi podejrzenie, że mogą być roznosicielami chorób zakaźnych. Co w przypadku, gdy osoba podróżująca zostanie poddana kwarantannie za granicą już po „zakończeniu” podróży i tym samym okresu ubezpieczenia? To zależy od indywidualnej interpretacji danego towarzystwa. Aktualnie niektórzy ubezpieczyciele zapewniają pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia na czas kwarantanny po kontakcie z zarażonym albo izolacji w razie pozytywnego wyniku testu. 

 

Na pewno dobrze jest też zorientować się, czy dane towarzystwo oferuje świadczenie obejmujące ochronę kosztów odwołanego wyjazdu. Jeśli tuż przed wyjazdem zostaną zamknięte granice, straci się pieniądze wydane na bilety, zakwaterowanie, zaliczki itp. Dodatkowa ochrona może zapewnić zwrot przynajmniej części tych wydatków.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

Na polskim rynku działa sporo towarzystw i firm ubezpieczeniowych, dlatego wiele osób ma dylemat, jaką polisę wybrać. Podczas poszukiwań trzeba dokładnie wczytać się w dokumenty OWU oraz zapoznać się z zakresem świadczenia. To wpływa na cenę polisy. Odwiedzanie kolejnych oddziałów, rozmowy z konsultantami czy przeglądanie stron internetowych zajmują zdecydowanie za dużo czasu. W tej sytuacji zachęcamy do kontaktu z nami. Pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie, dostosowane do Państwa podróży.

 

 


Proszę czekać ...