Paszport covidowy, czyli Cyfrowy Zielony Certyfikat: czym jest, jak wygląda i co nam daje?

Paszport covidowy, czyli Cyfrowy Zielony Certyfikat: czym jest, jak wygląda i co nam daje?

Paszport covidowy będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich UE i z założenia już od wakacji 2021 r ma ułatwiać podróże po krajach Unii Europejskiej w czasie pandemii COVID-19. Czym jest paszport covidowy, kto będzie mógł go otrzymać i w jaki sposób? Jakie dane będzie zawierać to zielone zaświadczenie i dlaczego warto je uzyskać?

 

Paszport covidowy (planowana nazwa oficjalna to Cyfrowy Zielony Certyfikat) określany bywa niekiedy jako "paszport szczepionkowy". Ta ostatnia nazwa jest myląca: szczepienie to tylko jedna z opcji, by móc taki paszport uzyskać. W Polsce zaświadczenie to nazywane będzie jeszcze inaczej - nie będzie to paszport, lecz certyfikat. Rozmowy w EU nadal trwają.

 

Cyfrowy zielony certyfikat ma być technicznie gotowy od 1 czerwca, a w pełni operacyjny od 30 czerwca. Oznacza to, że osoby spełniające określone warunki będą już mogły korzystać z niego w najbliższe wakacje. Jakie czekają nas korzyści, kto i w jaki sposób będzie mógł taki dokument uzyskać?

 

Czym jest Cyfrowy Zielony Certyfikat?

Certyfikat będzie miał format cyfrowy lub papierowy. Będzie wydawany nieodpłatnie. Ma być "bezpieczny" i "zabezpieczony" w taki sposób, że nie da się go podrobić. Zawierać będzie podstawowe i niezbędne informacje: imię i nazwisko, datę urodzenia, datę wydania, informacje na temat szczepionki, wyniku testu lub statusu ozdrowieńca, a także unikalny identyfikator. Jego najważniejszym elementem będzie kod QR, w którym zawarte zostaną informacje na temat właściciela oraz jego statusu.

 

Kod QR zawarty w zielonym certyfikacie będzie dowodem na to, że dana osoba:

  • została zaszczepiona przeciwko Covid-19 (zaświadczenie o szczepieniu) będą wydawane wszystkim zaszczepionym, niezależnie od rodzaju szczepionki przeciw COVID-19)
  • przeszła infekcję COVID-19 i ma status ozdrowieńca
  • ma ujemny wynik testu na koronawirusa

Paszport będzie wydawany w języku narodowym oraz po angielsku i ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Komisja Europejska podkreśliła, że Cyfrowe Zielone Certyfikaty będą uwzględniać tylko szczepienia preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA). Obecnie na terenie Unii dozwolone są cztery szczepionki: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZenaca oraz Johnson & Johnson.

 

Korzyści dla użytkownika

Jakie będą korzyści z posiadania Cyfrowego Zielonego Certyfikatu? Będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a jego posiadacze będą mogli bez przeszkód poruszać się w tych państwach w taki sposób, jak obywatele tych krajów. W praktyce oznacza to m.in., że będą zwolnieni z obowiązku poddania się kwarantannie po przyjeździe. Ma być również dostępny dla obywateli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii.

Państwa członkowskie UE, które będą chciały wymagać od posiadaczy certyfikatów dodatkowych testów lub poddania się kwarantannie, będą musiały nie tylko zawiadomić o tym Komisję Europejską i inne państwa UE, ale również uzasadnić swoją decyzję. 

Warto wiedzieć, że paszport covidowy ułatwi podróże w obrębie Unii, nie będzie jednak ich warunkiem. Osoby bez takiego zaświadczenia nadal będą mogły podróżować na warunkach określonych przez poszczególne państwa członkowskie.

Być może wydawane w poszczególnych krajach Unii Europejskiej zielone zaświadczenia będą honorowane na całym świecie - na ten temat trwają obecnie dyskusje, a Komisja Europejska współpracuje w tej sprawie ze Światową Organizacją Zdrowia oraz z ICAO, międzynarodową organizacją ds. podróży lotniczych.

 

Jak go uzyskać?

Paszport covidowy będzie dostępny w dwóch wersjach: cyfrowej, którą będzie można przechowywać na urządzeniu mobilnym lub papierową, którą będzie można otrzymać na życzenie. W obu wersjach będzie indywidualny kod QR oraz pieczęć (podpis cyfrowy) potwierdzająca autentyczność dokumentu.

Sposób wydawania paszportów covidowych nie jest jeszcze ustalony - z dotychczasowych ustaleń Komisji Europejskiej wynika, że będą mogły wydawać je organy krajowe - w tym placówki zdrowotne, szpitale, czy ośrodki wykonujące testy.

Dokument w wersji cyfrowej prawdopodobnie będzie więc można pobrać np. z Internetowego Konta Pacjenta (na którym dostępne jest obecnie zaświadczenie o odbytym szczepieniu).

 

W praktyce - jak będzie działał?

Z założenia zawarty w  certyfikacje kod cyfrowy zostanie zeskanowany w trakcie kontroli na granicy lub na lotnisku. Urzędnik sprawdzi nie tylko zawarty w kodzie status posiadacza takiego zaświadczenia (to, czy jest zaszczepiony, ma negatywny wynik testu lub chorował na COVID-19), lecz również ważność podpisu cyfrowego, w tym to, czy widnieje on w oficjalnej bezpiecznej bazie danych (co potwierdzi autentyczność zaświadczenia).

Urzędnik sprawdzający te dane nie będzie miał dostępu do wrażliwych informacji na temat użytkownika, będzie mógł jedynie zweryfikować autentyczność i ważność zaświadczenia.

 


Proszę czekać ...