Jak mądrze podróżować w 2022 i nie tylko ...

Jak mądrze podróżować w 2022 i nie tylko ...

Jak mądrze podróżować?

 

Staraj się być na bieżąco. Sytuacja związana z pandemią zmienia się bardzo dynamicznie. Warto śledzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie zebrane są wszystkie informacje dotyczące ograniczeń w podróżach w danym państwie. Nowe zasady i ograniczenia są wprowadzane czasami na ostatnią chwilę.

Zdarzały się sytuacje, że nawet na kilka godzin przed wejściem w życie. Dobrze planujcie, monitorujcie sytuację, a unikniecie zbędnych kosztów i nerwów.

 

Sprawdzaj zasady wjazdu do danego kraju. Te obostrzenia również potrafią szybko się zmieniać. Jednym z wiarygodnych źródeł informacji mogą być strony ministerstwa zdrowia w danym państwie. Większość publikuje, jakie warunki trzeba spełnić, by wjechać na teren ich kraju. Niech będzie to wypełnienie formularza on-line, wygenerowanie kodu QR, obowiązkowe ubezpieczenie czy konieczność przedstawienia negatywnego wyniku testu przed wejściem na pokład. Niektóre linie lotnicze obecnie wymagają od pasażerów, by okazać taki wynik przed wejściem na pokład.

Miej plan B. By wrócić do domu lub ewentualnie przeczekać tam, gdzie poniósł Cię los. Wiąże się to także z tym, by mieć odłożoną gotówkę, jeśli trzeba będzie kupić nowy bilet lotniczy lub zamieszkać gdzieś na kilka dni (lub tygodni).

 

Rezerwuj z możliwością zwrotu lub zmiany. Wielu z nas przekonało się w zeszłym roku o tym, że noclegi warto rezerwować z opcją bezpłatnego zwrotu. Starajmy się być jak najbardziej elastyczni, nasze plany mogą ulec zmianie w ostatniej chwili, niezależnie od nas. Być może zapłacimy więcej za nocleg, ale w razie czego będziemy mogli uzyskać pełny zwrot środków. Podobnie warto zwrócić uwagę na możliwość zwrotu lub zmiany daty podczas zakupu biletów lotniczych. Tradycyjni przewoźnicy, np. KLM, Lufthansa, LOT czy Emirates oferuj swoim pasażerom bezpłatną możliwość zmiany daty wylotu. Podobnie postąpił także Ryanair. W promocyjnej cenie Wizz Air oferuje  usługę WIZZ Flex, dzięki której można bezpłatnie zmienić datę podróży, uiszczając potem jedynie różnicę w cenie biletu.

Wykup odpowiednie ubezpieczenie. Nigdy nie ruszajcie się nigdzie bez ubezpieczenia, nawet jeśli w danym kraju wystarczyłaby karta EKUZ. Niektóre państwa już teraz wymagają od podróżujących takiego ubezpieczenia, które pokrywa koszty związane z ewentualnym zachorowaniem na koronawirusa. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wysokość kosztów leczenia – w niektórych krajach opieka zdrowotna jest dużo droższa niż u nas.

 

Podróżuj na ostatnią chwilę… W obecnej sytuacji, kiedy większość państw jest zamknięta lub wymaga kwarantanny po przylocie, ciężko przewidzieć, co wydarzy się za pół roku. Elastyczne podejście do tematu może bardzo ułatwić zaplanowanie jakiegokolwiek wyjazdu. Warto wypatrywać okazji i promocji w linaich lotniczych czy u organizatorów turystcznych.


Postaw na Polskę. Polska ma tak wiele do zaoferowania! Czy wiecie, że mamy własną pustynię, wygasłe wulkany i kolorowe jeziora? Mamy też malownicze jeziora do żeglowania, rzeki idealne na kajaki, kilometry piaszczystych plaż i zapierające dech góry. Możemy przenocować w domkach na drzewie, barkach na rzece, w wiatraku i domku na jeziorze. Niezwykłe miejsca możemy znaleźć tak naprawdę tuż za rogiem.

 


Proszę czekać ...