Aplikacja Covid IATA

Aplikacja Covid IATA


Już wktótce aplikacja mobilna potwierdzi szczepienie i wynik testu na COVID-19

Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Lotniczego (IATA) ogłosiło, że pracuje nad Travel Pass – aplikacją mobilną, która będzie zawierać m. in. wyniki testów na COVID-19, potwierdzenie ewentualnego szczepienia, czy informacje o restrykcjach wjazdowych i miejscach, gdzie można wykonać test – podaje Financial Times.


Branża lotnicza uważa, że należy jak najszybciej wprowadzić wspólne reguły i standardy bezpieczeństwa sanitarnego, dzięki którym świat wróci do masowych powietrznych podróży. Obecnie problemem są m. in. różne formy i języki zaświadczeń o wynikach testów na koronawirusa.


Dzięki Travel Pass możliwa będzie weryfikacja negatywnego wyniku testu w aplikacji, która wygeneruje kod QR potwierdzający możliwość wejścia na pokład samolotu i przekraczania granic. Aplikacja ma także łączyć się z elektroniczną kopią paszportu, dzięki czemu weryfikacja będzie pewna i bezpieczna.


Travel Pass w pierwszej kolejności będzie testowany przez przewoźników International Airlines Group (IAG), więc m. in. British Airways, Iberię i Aer Lingus. 

 

Aplikacja współtworzona przez IATA to jednak nie jedyny tego rodzaju projekt – fundacja The Commons Project i Światowe Forum Ekonomiczne pracuje nad CommonPass, która miałaby działać podobnie do Travel Pass. Prace nad tą aplikacją są bardziej zaawansowane – według autorów ruszy ona już w grudniu 2020 i trafi do testów, do których na razie zgłosiły się United Airlines, Lufthansa, Virgin Atlantic, Swiss International oraz JetBlue. CommonPass podobno wzbudził także zainteresowanie branży hotelarskiej i reprezentujących inne środki transportu.

 

CommonPass czy Travel Pass, nazywane „paszportem immunologicznym” lub „koronapaszportem”, mogą w niedalekiej przyszłości być wygodnym, ale także obowiązkowym sposobem udowodnienia zaszczepienia się na koronawirusa lub uzyskania negatywnego wyniku testu. Informacje o aplikacjach pojawiają się wraz z pierwszymi zapowiedziami przewoźników, o obowiązku wykonania szczepienia przed wejściem na pokład i podróżą.


Proszę czekać ...