Przed wyjazdem

Kalendarz urlopowy i długie weekendy 2022 roku

Kalendarz urlopowy i długie weekendy 2022 roku

Jak zaplanować urlop w 2022 roku? Kiedy są długie weekendy? Jak wypadają święta w 2022 roku? Oto kalendarz i nasze propozycje wyjazdów o każdej porze roku.

Długie weekendy 2022 – kalendarz. Oto 8 długich weekendów w następujących miesiącach:

  1. Styczeń (6-9 stycznia)
  2. Kwiecień (16-18 kwietnia)
  3. Kwiecień/Maj (30 kwietnia – 3 maja)
  4. Czerwiec (16-19 czerwca)
  5. Sierpień (13-15 sierpnia)
  6. Październik/Listopad (29 października – 1 listopada)
  7. Listopad (11-13 listopada)
  8. Grudzień (24-26 grudnia)

Urlop w 2022 r. – kiedy najlepiej zaplanować?

Podsumowując, urlop w 2022 r. warto wziąć w styczniu, na przełomie kwietnia i maja, w czerwcu, na przełomie października i listopada oraz w grudniu. Warto pomyśleć także o wakacjach, np. w sierpniu – można zaplanować je w okresie 15 sierpnia, który jest wolny od pracy. Oto nasze propozycje:

  1. Urlop zimowy 2022 - pierwszy dłuższy wyjazd można zaplanować już na początku stycznia (1-9 stycznia czyli 3 lub 4 dni urlopu wypoczynkowego), by odetchnąć i nabrać sił do pracy na pierwsze miesiące nowego roku;
  2. Majówka 2022 (urlop wiosenny) – drugi odpoczynek od pracy można zorganizować na początku maja – przedłużona majówka może trwać od 30 kwietnia do 8 maja (4 dni urlopu wypoczynkowego);
  3. Czerwcówka 2022 (urlop wiosenny) – trzeci, krótszy urlop warto wziąć w czerwcu (16-19 czerwca czyli 1 dzień urlopu), można wybrać się na małą wycieczkę i podziwiać piękno późnej wiosny;
  4. Wakacje 2022 (urlop letni) – jeśli planujesz wyjechać w wakacje, czwarty urlop można zaplanować na sierpień w okolicach święta wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czyli 15 sierpnia; wniosek urlopowy zawierający 4 dni od 16 do 19 sierpnia daje 9 dni wolnego pod rząd;
  5. Urlop jesienny 2022 – najlepszym terminem na urlop jesienny będzie przełom października i listopada; dłuższe wolne można wziąć od 29 października aż do 13 listopada (8 dni urlopu daje 16 dni wypoczynku); natomiast krótszy urlop można zaplanować od 29 października do 6 listopada (4 dni urlopu dają 9 dni nieprzerwanego wolnego od pracy)
  6. Urlop świąteczny 2022 – jeśli należysz do osób, które lubią wypoczywać między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, złóż wniosek o 4 dni urlopu wypoczynkowego od 27 do 30 grudnia.

Chętnie pomożemy Wam zagospodarować ten wolny czas. Skontakujcie się z BP STAR i po prostu odpoczywajcie!

Kalendarz urlopowy i długie weekendy 2022 roku

Ubezpieczone wakacje = udany urlop!

Ubezpieczone wakacje = udany urlop!

Masz już plany wyjazdowe? Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie turystyczne sprawdzi się najlepiej.

Każda podróż może zostać nagle zakłócona czy przerwana przez nieoczekiwane utrudnienia. W dobie pandemii trzeba być przygotowanym na wszystko.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Pandemia koronawirusa jest zagrożeniem oraz utrudnieniem, w szczególności dla często podróżujących osób. Konieczne będzie wykupienie dobrego ubezpieczenia turystycznego. Poza tym, w każdej chwili można po prostu np. doznać urazu, spowodować wypadek czy zgubić bagaż. Problemy tego typu są powszechne podczas wyjazdów i potrafią przysporzyć wiele kłopotów. W takich sytuacjach polisa jest nieoceniona.

Ubezpieczenie turystyczne musi przede wszystkim oferować wysoką sumę gwarantowaną kosztów leczenia – minimum 30 tys. Euro w Europie i 100 tys. Euro na innych kontynentach. Towarzystwo w razie potrzeby pokryje wszystkie wydatki związane z leczeniem, transportem medycznym czy akcjami ratunkowymi, które za granicą bywają astronomiczne.

Podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego trzeba też uważnie zapoznać się z dokumentem OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Zakres tego świadczenia nie jest regulowany przez żadne przepisy, dlatego towarzystwa mogą ustalać własne zasady oraz proponować różne warianty polisy. Często są one dostosowane do charakteru wyjazdu, np. urlopu z zaplanowanymi aktywnościami sportowymi, delegacji służbowej czy wakacji z rodziną. W większości przypadków można także dobrać specjalne rozszerzenia, np. ubezpieczenie bagażu, ochronę sprzętu sportowego czy klauzulę alkoholową (możliwość otrzymania odszkodowania, nawet gdy poszkodowany był pod wpływem alkoholu).

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne powinno dodatkowo obejmować polisę następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Świadczenie to zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego. Jego wysokość oblicza się na podstawie specjalnej tabeli procentowej dołączonej do OWU – jest zależna od tego, jak poważny jest uraz czy choroba wywołane przez wypadek. W razie śmierci rodzinie zmarłego wypłacone zostaje 100% sumy gwarantowanej.

Elementem ubezpieczenia turystycznego powinna być też polisa odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Pokrywa koszty naprawy wyrządzonych szkód na mieniu oraz odszkodowań w razie szkód osobistych. Chroni przed konsekwencjami finansowymi, gdy np. przypadkiem zepsuje się telewizor w hotelu czy potrąci obcą osobę na basenie i ta złamie nogę.

W roku 2022 nadal trzeba sprawdzić politykę towarzystwa w odniesieniu do zachorowania na COVID-19. Większość ubezpieczycieli  zmieniła już swoje zapisy – dawniej skutki pandemii były często wymieniane w włączeniach. Dlatego należy bardzo dokładnie zapoznać się ze wspomnianymi wcześniej OWU w tym zakresie.

Czy kwarantanna jest objęta ochroną ubezpieczenia?

Kwarantanna to przymusowe, czasowe odosobnienie wobec ludzi, co do których zachodzi podejrzenie, że mogą być roznosicielami chorób zakaźnych. Co w przypadku, gdy osoba podróżująca zostanie poddana kwarantannie za granicą już po „zakończeniu” podróży i tym samym okresu ubezpieczenia? To zależy od indywidualnej interpretacji danego towarzystwa. Aktualnie niektórzy ubezpieczyciele zapewniają pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia na czas kwarantanny po kontakcie z zarażonym albo izolacji w razie pozytywnego wyniku testu. 

 

Na pewno dobrze jest też zorientować się, czy dane towarzystwo oferuje świadczenie obejmujące ochronę kosztów odwołanego wyjazdu. Jeśli tuż przed wyjazdem zostaną zamknięte granice, straci się pieniądze wydane na bilety, zakwaterowanie, zaliczki itp. Dodatkowa ochrona może zapewnić zwrot przynajmniej części tych wydatków.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

Na polskim rynku działa sporo towarzystw i firm ubezpieczeniowych, dlatego wiele osób ma dylemat, jaką polisę wybrać. Podczas poszukiwań trzeba dokładnie wczytać się w dokumenty OWU oraz zapoznać się z zakresem świadczenia. To wpływa na cenę polisy. Odwiedzanie kolejnych oddziałów, rozmowy z konsultantami czy przeglądanie stron internetowych zajmują zdecydowanie za dużo czasu. W tej sytuacji zachęcamy do kontaktu z nami. Pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie, dostosowane do Państwa podróży.

 

 

Ubezpieczone wakacje = udany urlop!

Ważne zmiany w `paszportach covidowych` od 01 lutego 2022 roku!

Ważne zmiany w "paszportach covidowych" od 01 lutego 2022 roku!

Komisja Europejska w dniu 21 grudnia 2021 roku przyjęła przepisy, według których tak zwany paszport covidowy, będzie ważny przez 9 miesięcy. Obecnie to rok. Do przedłużenia ważności dokumentu będzie wymagana dawka przypominająca. Do tej pory w Unii Europejskiej wydano 807 milionów certyfikatów.

Zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli data pełnego szczepienia podstawowego (jedną dawką w przypadku szczepionki jednodawkowej lub drugą dawką w przypadku preparatu dwudawkowego) przypadnie po 1 lutego i minie od niego więcej niż 270 dni, to aplikacja mobilna używana do weryfikacji certyfikatu wskaże, że dokument ten wygasł. Żeby go przedłużyć, potrzebne będzie szczepienie przypominające. Po zastrzyku przypominającym ważność certyfikatu COVID zostanie przedłużona bez ustalonego limitu, ponieważ - jak podała Komisja - obecnie nie ma wystarczających informacji na temat czasu trwania ochrony przed COVID-19 po dawce wzmacniającej. 

Komisja zmieniła termin ważności certyfikatu covidowego. Oznacza to, że państwa członkowskie będą musiały akceptować certyfikat zaszczepienia do 270 dni po zakończeniu cyklu szczepień. Nie można tego okresu przedłużyć ani skrócić.

Nowe przepisy mają wejść od 1 lutego 2022 roku. Do tego czasu w całej UE mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.  Wejście nowej zasady w życie to formalność, bo prace legislacyjne były koordynowane ze wszystkimi krajami UE.

 

 

 

 

Ważne zmiany w "paszportach covidowych" od 01 lutego 2022 roku!

Jak będą wyglądać podróże w 2022 roku?

Jak będą wyglądać podróże w 2022 roku?

2022 rok będzie czasem nadrabiania straconych wakacji. Podróże mają działać terapeutycznie - poprawiać nastrój, być ucieczką od życia codziennego, ale także z domu, który w ostatnich kilkunastu miesiącach dla wielu osób stał się miejscem pracy.

Choć pandemia koronawirusa jeszcze nie ustępuje, do ludzi powraca nadzieja, a z nią plany na przyszłoroczne wyjazdy. Jakie będą? Bez względu na to, jak będziemy podróżować, jedno jest pewne - każdy wyjazd będzie znaczący.

Co sprawia, że wyjazdy są najlepszą formą wypoczynku? Wielu z nas twierdzi, że już przebywanie w otoczeniu innego krajobrazu pozwala im naładować baterie, jest też formą doświadczania życia. Inni twierdzą, że smakowanie lokalnych przysmaków pozwala się zrelaksować, podobnie jak nauka nowych języków.

Wyjazd ma być ucieczką od codzienności i pracy. W tym i zeszłym roku dla wielu osób dom stał się również biurem, niektórzy łączyli podróże z pracą. W tym roku podróż ma być całkowitym resetem i sposobem na odzyskanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.  

Obecnie podróże będą jak przeżywanie czegoś pierwszy raz - przez pandemię wiele osób już zapomniało, jak to jest wyruszyć w drogę. Nie możemy doczekać się ekscytacji, która pojawia się wraz z rozpoczęciem podróży. Każdy „pierwszy raz” - czy to podziwianie krajobrazu z okna samolotu, czy odbieranie kluczy do pokoju hotelowego, będzie momentem celebracji.

Podróże mają być też czasem nawiązywania kontaktów. Co prawda ludzie stęsknili się za swoimi przyjaciółmi i rodziną, ale są też spragnieni nowych znajomości. Aż połowa z podróżujących deklaruje  że wybierze miejsce zakwaterowania w pobliżu życia nocnego. Są i tacy, którzy na wakacjach będą szukać miłości. Romans nie musi się ograniczać do czasu podróży, bo dzięki wideo rozmowom można pozostawać w kontakcie, nawet jeśli mieszka się od siebie daleko.

Podróżni w 2022 roku chcą większej swobody - zamiast kupować wyjazdy zaplanowane od A do Z, będą oczekiwać możliwości podejmowania decyzji na bieżąco, wręcz improwizowania na wakacjach.

W 2022 roku przy podejmowaniu spontanicznych decyzji dużą rolę odgrywać będzie technologia. Turyści dzięki nowym rozwiązaniom, które potrafią przeanalizować poprzednie podróże, będą mogli skorzystać z czegoś nowego, ale spójnego z ich oczekiwaniami.

Już przyzwyczailiśmy się i wiemy, że trzeba zaakceptować nieprzewidywalność świata, która będzie nam towarzyszyć także w przyszłym roku. Tego nauczyła nas pandemia. W radzeniu sobie z nią znów pomocna będzie technologia, bo dzięki niej łatwiej poradzić sobie ze stresem związanym z wyjazdem. Mowa o takich udogodnieniach jak tłumacz online, dzięki czemu łatwiej porozumieć się z właścicielem mieszkania czy pracownikiem wypożyczalni samochodów, ale też o wykorzystywaniu uczenia się maszyn, dzięki czemu wynajmujący zostanie zawczasu poinformowany o opóźnionym locie i późniejszym przyjeździe podróżnego. Wielu chciałoby korzystać z zaawansowanych rozwiązań, które nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem potrafią przewidzieć, dokąd będzie można bezpiecznie podróżować, lub zasugerują odpowiedni kierunek na podstawie tego, gdzie znajduje się podróżny i jakie obowiązywać go będą przepisy wjazdowe. Jednak bez względu na to, jak bardzo technologia może ułatwić życie, branża turystyczna w dalszym ciągu będzie skupiać się na oferowaniu elastycznych warunków podróży, bo tego oczekują konsumenci.

Jak będą wyglądać podróże w 2022 roku?

Jak mądrze podróżować w 2022 i nie tylko ...

Jak mądrze podróżować w 2022 i nie tylko ...

Jak mądrze podróżować?

 

Staraj się być na bieżąco. Sytuacja związana z pandemią zmienia się bardzo dynamicznie. Warto śledzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie zebrane są wszystkie informacje dotyczące ograniczeń w podróżach w danym państwie. Nowe zasady i ograniczenia są wprowadzane czasami na ostatnią chwilę.

Zdarzały się sytuacje, że nawet na kilka godzin przed wejściem w życie. Dobrze planujcie, monitorujcie sytuację, a unikniecie zbędnych kosztów i nerwów.

 

Sprawdzaj zasady wjazdu do danego kraju. Te obostrzenia również potrafią szybko się zmieniać. Jednym z wiarygodnych źródeł informacji mogą być strony ministerstwa zdrowia w danym państwie. Większość publikuje, jakie warunki trzeba spełnić, by wjechać na teren ich kraju. Niech będzie to wypełnienie formularza on-line, wygenerowanie kodu QR, obowiązkowe ubezpieczenie czy konieczność przedstawienia negatywnego wyniku testu przed wejściem na pokład. Niektóre linie lotnicze obecnie wymagają od pasażerów, by okazać taki wynik przed wejściem na pokład.

Miej plan B. By wrócić do domu lub ewentualnie przeczekać tam, gdzie poniósł Cię los. Wiąże się to także z tym, by mieć odłożoną gotówkę, jeśli trzeba będzie kupić nowy bilet lotniczy lub zamieszkać gdzieś na kilka dni (lub tygodni).

 

Rezerwuj z możliwością zwrotu lub zmiany. Wielu z nas przekonało się w zeszłym roku o tym, że noclegi warto rezerwować z opcją bezpłatnego zwrotu. Starajmy się być jak najbardziej elastyczni, nasze plany mogą ulec zmianie w ostatniej chwili, niezależnie od nas. Być może zapłacimy więcej za nocleg, ale w razie czego będziemy mogli uzyskać pełny zwrot środków. Podobnie warto zwrócić uwagę na możliwość zwrotu lub zmiany daty podczas zakupu biletów lotniczych. Tradycyjni przewoźnicy, np. KLM, Lufthansa, LOT czy Emirates oferuj swoim pasażerom bezpłatną możliwość zmiany daty wylotu. Podobnie postąpił także Ryanair. W promocyjnej cenie Wizz Air oferuje  usługę WIZZ Flex, dzięki której można bezpłatnie zmienić datę podróży, uiszczając potem jedynie różnicę w cenie biletu.

Wykup odpowiednie ubezpieczenie. Nigdy nie ruszajcie się nigdzie bez ubezpieczenia, nawet jeśli w danym kraju wystarczyłaby karta EKUZ. Niektóre państwa już teraz wymagają od podróżujących takiego ubezpieczenia, które pokrywa koszty związane z ewentualnym zachorowaniem na koronawirusa. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wysokość kosztów leczenia – w niektórych krajach opieka zdrowotna jest dużo droższa niż u nas.

 

Podróżuj na ostatnią chwilę… W obecnej sytuacji, kiedy większość państw jest zamknięta lub wymaga kwarantanny po przylocie, ciężko przewidzieć, co wydarzy się za pół roku. Elastyczne podejście do tematu może bardzo ułatwić zaplanowanie jakiegokolwiek wyjazdu. Warto wypatrywać okazji i promocji w linaich lotniczych czy u organizatorów turystcznych.


Postaw na Polskę. Polska ma tak wiele do zaoferowania! Czy wiecie, że mamy własną pustynię, wygasłe wulkany i kolorowe jeziora? Mamy też malownicze jeziora do żeglowania, rzeki idealne na kajaki, kilometry piaszczystych plaż i zapierające dech góry. Możemy przenocować w domkach na drzewie, barkach na rzece, w wiatraku i domku na jeziorze. Niezwykłe miejsca możemy znaleźć tak naprawdę tuż za rogiem.

 

Jak mądrze podróżować w 2022 i nie tylko ...

Paszport covidowy - czym jest, jak wygląda i co nam daje?

Paszport covidowy - czym jest, jak wygląda i co nam daje?

Paszport covidowy obecnie jest uznawany prawie we wszystkich państwach, nie obowiązuje jedynie na terenie państw członkowskich UE i z założenia od wakacji 2021 r. ułatwia podróże w czasie pandemii COVID-19.

 

Czym jest paszport covidowy, kto może go otrzymać i w jaki sposób? Jakie dane zawiera i dlaczego warto go uzyskać?

 

Czym jest Paszport Covidowy?

Certyfikat ma format cyfrowy lub papierowy. Jest wydawany nieodpłatnie. Jest "bezpieczny" i "zabezpieczony" w taki sposób, że nie da się go podrobić. Zawiera podstawowe i niezbędne informacje: imię i nazwisko, datę urodzenia, datę wydania, informacje na temat szczepionki, wyniku testu lub statusu ozdrowieńca, a także unikalny identyfikator. Jego najważniejszym elementem jest kod QR, w którym zawarte są informacje na temat właściciela oraz jego statusu.

 

Kod QR zawarty w certyfikacie jest dowodem na to, że dana osoba:

  • została zaszczepiona przeciwko Covid-19 (zaświadczenie o szczepieniu) będą wydawane wszystkim zaszczepionym, niezależnie od rodzaju szczepionki przeciw COVID-19)
  • przeszła infekcję COVID-19 i ma status ozdrowieńca
  • ma ujemny wynik testu na koronawirusa

Paszport jest wydawany w języku narodowym oraz po angielsku.

 

Korzyści dla użytkownika

Certyfikat jest honorowany w większości krajów, a jego posiadacze będą mogli poruszać się w taki sposób, jak obywatele tych krajów.  

Warto wiedzieć, że paszport covidowy ułatwia podróże w obrębie Unii oraz pozostałej części świata, nie jest jednak ich warunkiem. Osoby bez takiego zaświadczenia nadal będą mogły podróżować na warunkach określonych przez poszczególne państwa. UWAGA! W tej sytuacji kluczowe jest każdorazowe zapoznanie się z warunkami wjazdu i pobytu w danym kraju, wymaganymi dodatkowymi testami itp.

 

Jak go uzyskać?

Paszport covidowy jest dostępny w dwóch wersjach: cyfrowej, którą można przechowywać na urządzeniu mobilnym lub papierowej. W obu wersjach jest indywidualny kod QR oraz pieczęć (podpis cyfrowy) potwierdzająca autentyczność dokumentu.

Dokument w wersji cyfrowej można pobrać np. z Internetowego Konta Pacjenta.

 

W praktyce - jak działa paszport covidowy?

Z założenia zawarty w  certyfikacje kod cyfrowy jest skanowany w trakcie kontroli na granicy lub na lotnisku. Urzędnik sprawdza nie tylko zawarty w kodzie status posiadacza takiego zaświadczenia (to, czy jest zaszczepiony, ma negatywny wynik testu lub chorował na COVID-19), lecz również ważność podpisu cyfrowego, w tym to, czy widnieje on w oficjalnej bezpiecznej bazie danych (co potwierdzi autentyczność zaświadczenia).

Urzędnik sprawdzający te dane nie ma dostępu do wrażliwych informacji na temat użytkownika, będzie mógł jedynie zweryfikować autentyczność i ważność zaświadczenia.

 

Paszport covidowy - czym jest, jak wygląda i co nam daje?

Co można zabrać do samolotu

Co można zabrać do samolotu

Wybierając się w podróż samolotem, musisz przemyśleć, jak się spakować. Problemu najczęściej nie stanowi bagaż rejestrowany, gdyż możesz przewieźć w nim niemal wszystko (wyjątkiem będą głównie substancje wybuchowe i łatwopalne oraz chemiczne i toksyczne). Inaczej sprawa wygląda z bagażem podręcznym, czyli kabinowym. Ten obwarowany jest mnóstwem zakazów i warunków, jakie trzeba spełnić. Przedstawiamy kompletny przewodnik, który pomoże Ci spakować podręczną walizkę. Sprawdź, co możesz wnieść na pokład samolotu i jakich zasad musisz przestrzegać.

 

Rozmiary bagażu podręcznego
Wiele osób korzysta z usług tanich linii lotniczych, które pobierają względnie wysokie opłaty za bagaż rejestrowany. Z tego powodu podróżujący często na cały wyjazd pakują się do jednej walizki podręcznej. Nie jest to zadanie trudne, oczywiście pod warunkiem, że nie wylatujemy na długo. Niemniej wymaga to od nas pewnej gimnastyki.
Każda linia lotnicza dokładnie określa, jakie maksymalnie wymiary może mieć wnoszona na pokład samolotu walizka. Najczęściej bagaż podręczny ograniczony jest do jednej lub dwóch sztuk, z których ta druga może przyjąć rozmiary damskiej torebki, plecaka na laptopa czy teczki. Jeśli więc poważnie myślimy o spakowaniu się do bagażu kabinowego, mamy do dyspozycji zaledwie jedną walizkę. Rozmiary bagażu podręcznego różnią się w zależności od przewoźnika. Można jednak przyjąć, że średnio walizka kabinowa nie powinna przekraczać 50 – 60 centymetrów wysokości, 40 – 45 centymetrów szerokości i 20 – 25 centymetrów głębokości. Jej waga powinna wynosić maksymalnie 8 – 10 kilogramów.

 

Bagaż podręczny – indeks przedmiotów zakazanych oraz dozwolonych
Wszystkie linie lotnicze bez wyjątku kategorycznie zakazują wnoszenia na pokład samolotu określonych przedmiotów. Spowodowane jest to zasadami bezpieczeństwa, których przestrzeganie minimalizuje ryzyko wypadków. Do samolotu – ani w bagażu kabinowym, ani w rejestrowanym – nie wniesiesz materiałów wybuchowych i łatwopalnych, a także niebezpiecznych substancji chemicznych i toksycznych.

Wybrane przedmioty, które można przewozić w bagażu podręcznym
• Sprzęt elektroniczny: telefon komórkowy, laptop, aparat fotograficzny, kamera
• Szpilki
• Aparat do mierzenia ciśnienia, glukometr
• Cukierki, ciastka, chipsy, ciasta
• Czajnik bezprzewodowy
• Dekoder TV, konsola do gier
• Figurki pamiątkowe i święte
• Małe instrumenty, struny
• Lokówka, suszarka, prostownica (stałe źródło prądu)
• Lornetka
• Obrazy
• Pokarm dla małego dziecka (mleko, sok)
• Alkohol kupiony po kontroli bezpieczeństwa
• Naczynia, garnki, szklanki
• Pusty termos, butelka (piersiówka)
• Konserwy mięsne, zupki/kisiele/sosy w postaci sproszkowanej
• Żarówki

 

Wybrane przedmioty, których NIE można przewozić w bagażu podręcznym
• Areozole, farby pod postacią areozolu
• Brzytwy, niezabezpieczone ostrza, golarki czy żyletki.
• Napoje kupione przed kontrolą bezpieczeństwa w pojemnikach większych niż 100 ml
• Przedmioty z ostrymi zakończeniami np. czekany i szpikulce do lodu, druty i szydełka, korkociągi, nożyczki z ostrzem powyżej 6 cm, scyzoryki, skalpele, rzutki, strzały, parasolki ze szpicem. Agrafki podlegają indywidualnej ocenie podczas kontroli.
• Narzędzia/części, wypełnione wcześniej paliwem
• Noże otwierające się automatycznie, noże sprężynowe; noże z ostrzem powyżej 6 cm, także te o charakterze obrzędowym
• Narzędzia z ostrymi krawędziami np. wiertarki; narzędzia typu multitool
• Detonatory, zapalniki i bezpieczniki; dynamit
• Materiały pirotechniczne, także te o charakterze zabawki np. kapiszony, fajerwerki, race i wyrzutnie, petardy, proch, imitacje materiałów wybuchowych; podpałki
• Duże ilości gazu (tlen, butan, propan), pojemniki z gazem
• Materiały wybuchowe: miny; granaty
• Łatwopalne ciecze np. benzyna; paliwo w płynie
• Napoje alkoholowe osiągające moc powyżej 70 proc. objętości
• Zwykłe zapałki i zapalniczki
• Rozpuszczalnik do farb, terpentyna
• Gaz łzawiący, gaz pieprzowy
• Gaśnice
• Materiały korozyjne i wybielające
• Substancje radioaktywne
• Materiały zakaźne (zainfekowana substancja)
• Sprężone gazy
• Trucizny
• Broń (w tym także jej imitacja), amunicja, kajdanki; różnego rodzaju broń używana w sztukach walki
• Przedmioty służące do uboju zwierząt
• Kijki do marszu i wspinaczki, kije narciarskie
• Łyżwy; raki; czekany
• Pałki
• Topory i siekiery, tasaki
• Paralizatory elektryczne
• Kije bilardowe, do golfa, do snookera, do hokeja, do gry w baseball, do krykieta
• Butle płetwonurka
• Deskorolki
• Wędki; wiosła
• Naboje gazowe do lokówki
• Linki stalowe, pasy mocujące

 

Wybrane przedmioty, których przewóz na pokładzie samolotu podlega ograniczeniom lub jest warunkowy
• Baterie litowo-jonowe do 160 Wh używane do urządzeń elektronicznych - maksymalnie dwie baterie zapasowe mogą być przewożone przez jedną osobę, tylko w bagażu podręcznym i za wcześniejszym pozwoleniem linii lotniczych.
• Laska do wspierania się - tylko bez ostrych krawędzi
• Lokówka z węglowodorem w postaci gazowej - tylko jedna sztuka odpowiednio zabezpieczona. Nie można używać jej w samolocie.
• Liquid do elektronicznego papierosa - podlega przepisom o wnoszeniu płynów na pokład samolotu.
• Papierosy podlegają ograniczeniom celnym - do 800 sztuk na terenie Unii Europejskiej.
• Żywność o konsystencji płynnej lub półpłynnej - podlega przepisom o wnoszeniu płynów na pokład samolotu.
• Żywność o konsystencji stałej - podlega przepisom celnym.
• Leki niezbędne w podróży - do osobnego okazania przy kontroli.
• Alkohol kupiony poza lotniskiem, przed kontrolą bezpieczeństwa - podlega przepisom o wnoszeniu płynów na pokład samolotu i przepisom celnym.
• Kosmetyki o konsystencji płynnej lub półpłynnej (maskary, fluidy, kremy, mleczka, perfumy, dezodoranty, pasty do zębów, błyszczyki, mydła, żele pod prysznic) - podlegają przepisom o wnoszeniu płynów na pokład samolotu.
• Pies przewodnik - musi być odpowiednio wcześniej zgłoszony przewoźnikowi.

Płyny w bagażu podręcznym
Jednym z najważniejszych obostrzeń dotyczących bagażu podręcznego w samolocie są zasady przewozu płynów. Najczęściej na pokład można wnieść łącznie jeden litr substancji ciekłych, pod warunkiem, że znajdują się one w pojemnikach o objętości nieprzekraczającej 100 mililitrów. Wszystkie powinny zostać umieszczone w przezroczystej, szczelnie zamkniętej torebce. W tym celu używa się woreczków strunowych. Zazwyczaj podczas kontroli bezpieczeństwa pracownicy lotnisk proszą o wyjęcie z bagażu opakowania z płynami i przedstawienie go osobno.

Lekarstwa w bagażu podręcznym
Pamiętaj, że powyższe przepisy dotyczą wszystkich rodzajów płynów. W ten sposób musisz przewozić więc zarówno kosmetyki, jak i ewentualne produkty spożywcze. Wyjątkiem mogą być lekarstwa niezbędne pasażerowi podczas lotu. W takim przypadku należy zgłosić je podczas kontroli, co upoważni nas do wniesienia na pokład płynu w pojemniku, którego objętość przekracza 100 mililitrów. Dotyczy to również leków na receptę. Warunkiem przewozu takich produktów jest zgłoszenie ich pracownikom kontroli, najlepiej razem z zaświadczeniem od lekarza. Artykułów medycznych nie trzeba umieszczać w przezroczystych torebkach.

Jedzenie i picie w bagażu podręcznym
Napoje zakupione poza lotniskiem można wnieść na pokład pod warunkiem umieszczenia ich w 100-mililitrowych pojemnikach. Powiedzmy sobie szczerze: nie jest to najwygodniejszy sposób spożywania trunków, zwłaszcza jeśli przezroczystą torebkę musimy przeznaczyć na kosmetyki. Znacznie lepszym pomysłem jest więc kupowanie picia na pokładzie samolotu lub tuż przed wejściem do niego. Napoje nabyte w sklepach bezcłowych nie podlegają ograniczeniom – często w ramach bagażu podręcznego przysługuje nam dodatkowa reklamówka na zakupy dokonane w hali odlotów. Znacznie łatwiej jest do samolotu wnieść coś do jedzenia. Wątpliwości nie wzbudzą kanapki, zupki chińskie czy paczki chrupek i ciastek. Lepiej unikać przewożenia produktów o półpłynnej konsystencji – kremy, sery topione, masła orzechowe czy pasztety na jednym lotnisku nie zwrócą niczyjej uwagi, na innym zostaną z naszego bagażu usunięte. Na terenie Unii Europejskiej możesz w walizce kabinowej transportować także owoce, warzywa, kiełbasy, sery żółte czy wędliny, lecz są to produkty, których w większości nie można wwozić na przykład do Stanów Zjednoczonych czy Australii.

Alkohol w bagażu podręcznym
Nieco inne zasady niż zwykłych napojów dotyczą alkoholu – zakupiony na lotnisku może być wniesiony na pokład, lecz nie może być w samolocie spożywany. Na czas lotu musi zostać umieszczony w szczelnej siatce. Maksymalna zawartość alkoholu w transportowanym napoju może wynieść 70 procent. To, ile go przewieziemy, zależy od kraju, do którego się udajemy. Na terenie Unii Europejskiej będzie to aż dziesięć litrów wódki, poza jej granicami tylko jeden. Ani kropli nie będą tolerowały jednak na przykład niektóre państwa muzułmańskie.


Urządzenia elektryczne w bagażu podręcznym
Pakując walizkę kabinową, możesz spokojnie wypełnić ją sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Takie urządzenia jak laptopy, aparaty fotograficzne, kamery, telefony i odtwarzacze dobrze jest mieć pod ręką, gdyż są przy nas bezpieczniejsze niż w luku bagażowym. Co więcej, na pokładzie możesz bez obaw z nich korzystać w trybie samolotowym.

Akcesoria dziecięce w bagażu podręcznym
Przewoźnicy nieco mniej restrykcyjnie niż do innych podchodzą do osób podróżujących z małymi dziećmi. Te – jak wiadomo – mają duże potrzeby i rządzą się własnymi prawami. Dlatego, jeżeli zabierasz do samolotu swoją pociechę, najczęściej dostaniesz pozwolenie na wniesienie na pokład dodatkowego pojemnika z mlekiem czy sokiem, a być może nawet dodatkowej torby o  niewielkich rozmiarach. Niektóre linie lotnicze zgadzają się również na przewóz wózka dziecięcego bądź nosidełka na pokładzie.
Wbrew powszechnej opinii bagaż podręczny to szeroka gama możliwości. Są co prawda całe grupy przedmiotów, których w nim nie umieścimy, oraz takie, które możemy zabrać tylko w ograniczonych ilościach, lecz kabinowa walizka to najczęściej wszystko, czego nam trzeba. Jest wliczona w cenę biletu, a zmieścimy w niej właściwie cały bagaż potrzebny nam podczas krótkiego pobytu w wakacyjnym kurorcie – łącznie z odzieżą, kosmetykami i elektroniką. Dla podróżujących z większym rozmachem zawsze jest opcja dużego bagażu rejestrowanego, więc nic Cię nie powstrzyma przed podróżą.

Co można zabrać do samolotu

1
z   1
Proszę czekać ...