Inspiracje

Vaucluse, Prowansja

Vaucluse, Prowansja

Mając do dyspozycji 3 – 4 dni, lubiąc aktywny wypoczynek, będąc miłośnikiem zabytków, przyrody, dobrej kuchni, wyśmienitego wina i ulicznych jarmarków i targowisk wybierzmy się do Vaucluse, części francuskiej Prowansji, której główne miasta to Awinion czy Carpentras.

Jednakowoż szczerze zachęcalibyśmy do wtopienia się w mniejsze miejscowości, takie jak Venasque, Sault, Villes-Sur-Auzon czy Fontaine-de-Vaucluse, gdzie życie toczy się niespiesznie od zakupu porannej bagietki w narożnej piekarni, po lekki lunch z kieliszkiem różowego wina i sutą, mięsną kolacją zjedzoną w zgiełku miejscowej ludności zmieszanej czasem z grupką turystów.

Miłośnicy wina z pewnością chętnie zwiedzą okoliczne winnice gdzie za bezcen dostępne są najczęściej różowe owoce pracy winiarzy, ci, których romantyczne dusze pragną obcowania z połaciami lawendy, mogą odbyć samochodową rundę po kilku typowo lawendowych okolicach, nabyć mydła, miody i inne produkty lawendowego przemysłu. Rodziny z dziećmi i wakacyjne leniuchy znajdą swoje miejsce nad jednym z krystalicznie czystych jezior, gdzie kosze piknikowe wypełnione miejscowymi serami, kiełbaskami, oliwkami, owocami, pieczywem i winem będą smakować wyśmienicie.

Do Vaucluse najszybciej dotrzemy LOT-em do Nicei i wygodną, płatną autostradą. Czas przejazdu 3 godziny. Idealny czas na podziwianie lawendy to lipiec.

Vaucluse, Prowansja

Visby, Gotlandia

Visby, Gotlandia

Mało kto wie, że tak blisko od nas, parę godzin lotu, wśród skarbów natury, znajdziemy miasto, otoczone XIII wiecznym murem obronnym z ponad …. 50 wieżami ! To Visby, stolica Gotlandii, największe miasto szwedzkiej wyspy pośrodku Bałtyku. Ten hanseatycki ośrodek wpisany jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO i może stanowić sam w sobie cel weekendowej wyprawy. Gotlandia i sąsiadująca z nią i połączona promem maleńka wyspa  Fårö , słynna nie tylko dzięki zamieszkującego nią w przeszłości Ingmara Bergmana, jak również ze wspaniałych formacji skalnych tzw. raukarów na jej rozległych i piaszczystych plażach to idealne miejsce na krótki urlop, gdzie zarówno miłośnicy historii jak i nieskażonej przyrody znajdą się w idealnym miejscu.

Na Gotlandię dotrzemy w nieco ponad pół godziny ze Sztokholmu samolotem Norwegian lub SAS, a mając więcej czasu lub dysponując własnym samochodem stosowny będzie wybór promu. Idealny czas na wakacje na Gotlandii, uchodzące za najbardziej słoneczną część Szwecji to okres od połowy czerwca do połowy sierpnia.

Visby, Gotlandia

Kioto

Kioto

Dla podróżnych mających na uwadze maksimum doświadczeń w niewielkim okresie czasu, Kioto wydaje się być najlepszą alternatywą. To miasto to żywa historia Japonii. Malownicze świątynie, słynne dzielnice gejsz takie jak Gion, wszystko w otoczeniu gór i bogatej roślinności Honsiu czynią Kioto niezapomnianą atrakcją.

Miasto to zwiedzać można w dzień i nocą, a miejscowa kuchnia uczyni pobyt cudownym podróżniczym epizodem.

Odwiedzając Kioto warto poświęcić jeden dzień na wizytę w niedalekim Nara, pierwszej stolicy Japonii. Oba te miasta mogą się poszczycić wieloma zabytkami znajdującymi się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Do Kioto najlepiej dojechać szybką koleją Shinkansen, co również pozostawia głębokie wrażenie, zarówno z Tokio, jak i z Osaki. Dla gości planujących więcej przejazdów kolejowych najlepszym rozwiązaniem są bilety Japan Rail Pass, do nabycia przed przylotem do Japonii.

Do Tokio wygodnie dostaniemy się bezpośrednim połączeniem LOT.

Kioto

Zermatt

Zermatt

Zermatt - najpopularniejsza miejscowość wypoczynkowa w Szwajcarii. Leży ona w Kantonie Valais u podnóża Matterhornu (4478 m n.p.m.) w Alpach Zachodnich. Jak dotrzeć - samolot do Zurychu tu przesiadka na pociąg Zurych-Visp i dalej Visp-Zermatt. Pociąg (Matterhorn Gotthard Bahn) ze stacji Visp, która jest położona na wysokości 658 m n.p.m., w ciągu godzinnej podróży do stacji Zermatt, pokonuje w pionie różnicę wzniesień  ok. 950 m (stacja końcowa w Zermatt leży na wysokości 1610 m n.p.m.), dostarczając niezapomnianych wrażeń podczas przejazdu.


Sama miejscowość (co dodaje jej walorów i uroku) jest dostępna wyłącznie dla pojazdów z napędem elektrycznym. Na ulicach nie ma korków,  nie ma problemów z parkowaniem, spalinami, hałasem - cisza, spokój, pełen wypoczynek. Gdy wybierzecie się tu  swoim samochodem, musicie go zaparkować na specjalnym parkingu w miejscowości Tasch (5 km od Zermatt), skąd co kilkanaście minut odjeżdża specjalny pociąg doZermatt. Zermatt w statystykach - najpopularniejszy szwajcarski kurort i jednocześnie ośrodek sportów zimowych, proponuje ponad 360 km różnorodnych tras narciarskich (można też „dołączyć” szusowanie po stronie włoskiej w regionie doliny Aosty), to ponad 120 hoteli, prawie 2000 pensjonatów (włączając miejscowość Tasch i Ronda), 111 restauracji  (dodatkowo 56 na stokach) i 50 barów, to także 400 km tras turystycznych, 100 km tras rowerowych, 12 tras Nordic-walking, pole golfowe, to wymarzone miejsce do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej, heli-skiingu i paraglidingu.

Podczas pobytu (oprócz uciech narciarskich) warto zobaczyć : - Gornergrat  (wjazd panoramiczną kolejką zębatą wijącą się na szczyt, okazała panorama na Matterhorn i inne okoliczne czterotysięczniki), - Muzeum Matterhornu  (eksponuje sprzęt używany przy pierwszej wspinaczce na sam szczyt Matterhorn w roku 1865), - Glacier  Paradise - Klein Matterhorn (najwyżej położone w Europie miejsce, które jest osiągalne dzięki kolejce linowej - 3883 m n.p.m.), z platformą widokową i najwyżej na świecie położona grota lodowcowa (zobacz zdjęcia w albumie), - Wąwóz Gorner  (ścieżka prowadzi przez wąskie mostki i po schodach przez głęboki wąwóz, także via ferrata), - Wioska Findelen  (pierwotna osada walijska z małą kaplicą, tu znajdują się najwyżej położone pola uprawne w Szwajcarii - 2100 m n.p.m.).

Zermatt

Queenstown, Nowa Zelandia

Queenstown, Nowa Zelandia

Pomimo bardzo wielu atrakcji, jakimi może przyciągnąć podróżników Nowa Zelandia, wizyta w mieście Queenstown jest wymieniana jako jedno z najlepszych i często najbardziej szalonych nowozelandzkich doświadczeń.


Queenstown, nad jeziorem Wakatipu, baza wypadowa do fiordu Milford Sound, to rzeczywiście jedna z perełek Wyspy Południowej, stylowe miasto pełne restauracji i klubów w otoczeniu malowniczych szczytów Alp Południowych.
Miasto to jest uważane za stolicę sportów ekstremalnych. Rafting, lotniarstwo, bungee, szybkie motorówki, narciarstwo to tylko mała próbka tego, co mogą doświadczyć w Queenstown amatorzy adrenaliny. Nie na darmo ktoś nazwał to miejsce Miastem Szaleńców…
Dobre miesiące do odwiedzin to okres naszej europejskiej zimy. Do Queenstown dostaniemy się przykładowo samolotem z Auckland. A do tego również pięknego miasta na Wyspie Północnej wygodnie dotrzemy w połączeniu Warszawa – Tokio – Auckland LOTem i Air New Zealand.

Queenstown, Nowa Zelandia

2
z   2
Proszę czekać ...